Styl klasyczny głownie kojarzy nam się z domowym zaciszem, rodziną, spokojem. Cechuje go przede wszystkim prostota i przytulność. Styl ten wprowadza do wnętrza ciepły i nastrój. Jako materiały do wyrobu mebli najczęściej stosuje się lite drewno, przeważnie bejcowane, ługowane lub przecierane. Nierzadko maluje się je także na biało, zielono lub bardzo delikatny błękit. Najczęstsze wzory to kraty, paski lub bardzo delikatne elementy roślinne. Kolory stosowane zarówno w meblarstwie, jak i w wykończeniu ścian, to zazwyczaj pastele.
Styl rustykalny jest bardzo oszczędny w dodatkach – w przeciwieństwie do stylu retro, z którym jest często mylony – mogą to być drobne pamiątki, ręcznie robione serwetki, dywaniki, wyplatane kosze, czy ręcznie wyszywane firany. Projektując wnętrze rustykalne, należy skupić się na wyeksponowaniu naturalnych walorów mebli, sprzętów, jak również samej architektury – ściana z cegieł, kamienia czy drewna. Często elementem dekoracyjnym takiego wnętrza jest piec kaflowy lub kuchnia z paleniskiem.
Wnętrze w stylu rustykalnym jest spokojne, a zarazem ciepłe i przytulne. Nieprzeładowane zbędnym sprzętem i dodatkami, ale zachowujące cechy domu „zamieszkanego od lat”. Cechuje je minimalizm, a jednocześnie nie brak w nim niczego.
wysoka jakość i trwałość materiałów,
stonowane kolory, najczęściej ciepłe brązy i beże,
spójność – klasyczne wnętrze często spaja jeden element, np. kolor czy materiał,
dbałość o detale, takie jak ozdobne oświetlenie czy sztukaterie na ścianach,
symetria i proste formy.